Mecidiye Mah. Samsu Cad. No:68 Sultanbeyli / İstanbul
tr

Ahşap Parke Cila

22.04.2022
796
Ahşap Parke Cila

Ahşap Parke Cilası Hakkında Her Şey

Günümüzde ahşap parkeler hemen hemen her yerde kullanılıyor ve ahşap parke kullanılan ortam hem kalite hem de ortam sıcaklığı açısından farkını ortaya koyuyor. Ahşap parkeler görüntüsü ile gözümüzü okşarken fiyatı ile de adeta cep yakıyor. Ahşap parkeler enerji tasarufu içinde çoğu kişinin ilk tercihi oluyor. Bu tercihin ana sebepleri de görüntüsü ve uzun ömürlü oluşudur. Ahşap parkeler dikkatli kullanılıp düzenli olarak bakımı yapıldığı zaman uzun yıllar boyunca baş ağrıtmaz.

Ahşap parkeleri nasıl kullanmalıyız?

Öncelikle ahşap parkelerin sert ve ağır cisimler tarafından zedelenmemesine özen göstermeliyiz. Buna örnek olarak yeri değiştirilen bir koltuk, yemek masası, yada TV ünitesi verilebilir. Bunun gibi ürünleri ahşap parkenin üzerine koyarken olabildiğince yavaş ve dikkatli olmamız gerekir, aksi takdirde ahşap parkeyi çizebilir, çatlatabilir, ya da tamamen kırabilirsiniz. Hatta benim size tavsiyem bunun gibi ürünlerin altına kaymaz kauçuk bantlar almanız yönündedir. Böylece hem ahşap parkenizi korur hem de ürününüzün kaymasını engellemiş olursunuz.

Ahşap parke kullanımında dikkat etmemiz gereken bir diğer konu da kimyasal temizleyiciler. Özellikle ahşap parkeler için üretilen temizleyiciler bizim birinci tercihimiz olmalıdır. Bunun yanı sıra en çok kullanılan ve piyasada da çokça bulunan sıradan kimyasal temizleyicileri kullanmanız ahşap parkeniz üzerindeki cilanın atmasına ve de uzun vade de çatlamasına yol açabilir. Burada benim size tavsiyem özel olarak ahşap parkeler için üretilmiş ve ahşap parkenin cilasını koruyan temizleyiciler kullanmanız yönündedir. Ancak eğerki siz kimyasal temizleyici kullanmak istemezseniz arap sabunu ve kuru bir bez kullanarak temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer ki siz tüm bunlara dikkat ettiğiniz halde yine de ahşap parkeleriniz solgun yada eskimiş duruyorsa o zaman ahşap parkenin cilalanması gerekir.

Ahşap parke nasıl cilalanır?

Öncelikle ahşap parke cilasının önemini açıklayalım. Yukarıda da söylediğimiz gibi ahşap parkeler pahada ağır ürünler hal böyle olunca da ahşap parkeleri değiştirmek pek mümkün olmuyor. Zaten parke her yıprandığında değiştirmek de müsriflik olurdu zaten. Her açıdan tasaruf etmek ve ahşap parkemizi de en iyi şekilde muhafaza edip ömrünü uzatmak için en iyi yol ahşap parkenin cilalanmasıdır. Ahşap parkeye cila işlemi uygularken en iyi sonucu almamıziçn takip etmemiz gereken belli bir sıra bulunmaktadır.

  • Temizlik: Ahşap parkeye cila işlemini uygulamadan önce ilk yapacağınız şey temizlik olmalı. Buradaki önemli olan kısım ise zeminin tamamen kuru olmasıdır. Cila işlemini uygulamadan 1 gün kadar önce nemli bir bezle zemini güzelce silip toz bırakmamak yeterli olacaktır.
  • Zımpara: Ahşap parkeye cila işlemini uygularken yapmamız gereken ilk adım zımparadır. Önemli olan ise zımparayı 3 farklı boyutta sırasıyla atmaktır.ilk olarak 40’lık zımparayla daha sonra 60’lık zımparayla ve son olarakda 120’lik zımparayla bütün zemin zımparalanmalıdır.
  • Mastik: Buradaki kullanacağımız ürünü piyasada nalbur ya da inşaat malzemesi satan heryer den bulabilirsiniz. Mastik tutkallı macunu kullanmamızın amacı ise ahşap parkemizdeki derin çizikleri yada boşlukları doldurmaktır. Eğerki sizin uygulayacağınız zemindeki çatlak ya da boşluk çok derin ise en az 2 kat uygulamanızı tavsiye ederim.
  • Cila: Cilamızı atarken ilk önce kenar pervazlarından başlanmalıyız. Kendi göz zevkinize uygun olan renkteki su bazlı cilayı küçük bir fırça yardımı ile önce pervazlara daha sonra da zemine isteğe bağlı olarak birkaç kat uygulayabilirsiniz. Cilayı ahşap parke zeminimize uyguladıktan sonra cilanın üzerinde yazan süre kadar o zemine hiçbir şekilde dokunulmamalıdır. Buradayken kesin bir süre söyleyemiyorum çünkü markadan markaya ya da özelliğine göre kuruma süresi çok fazla değişiyor. Son olarakda cilayı uyguladığınız ahşap parke zemini rüzgar gibi dış etkenlerden koruyunuz. Aksi takdir de dalgalanma gibi sorunlarla karşılaşmanız olağandır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Hemen Ara
Yol Tarifi